Make your own free website on Tripod.com
Nebraska Trapshooting Association


2006 Nebraska State Shoot Trophy Winners
June 21, 22, 23, 24 & 2
5

Event One
Event Two
Event Three
Event Four
Event Five
Event Six
Event Seven
Event Eight
Event Nine
Event Ten
Event Eleven (HAA)
Event Twelve (HOA)

2005 Nebraska State Shoot Trophy Winners
June 22, 23, 24, 25 & 26

Event 1 - Colt Stander Open Singles - June 22
    IN-STATE
  Champion   Devin Garcia   Diller   100
  Class AA   Colt Stander   Alvo   100
  Class A   Richard Hinman   Fairbury 99
  Class B   Luke Staab   Ord 98
  Class C   Terry Brandt   Tobias 95
  Class D   Briar Jewell   Gibbon 95
    OUT-OF-STATE
  Champion   Denis Bringelson   CO   100
  Class AA   Steven Fuller   MO   100
  Class A   John Algya, III   CO 98
  Class B   Cecil Chappell   KS 94
  Class C   Bill McNelius   OK 96
  Class D   Marilyn Miller   KS 87
    OPEN
  Lady   Shelly Heitner   IA 100
  Veteran   Tom Buxman   Haigler   100
  Sr Veteran   Curt Wakely   MO 99
  Junior   Wm Paul Bennett, Jr   Grand Island   100
  Sub Junior   Alex Perret   MO 99


Event 2 - Andrew Theisen Open Handicap - June 22
    IN-STATE
  Champion   Ryan Stapaules   Fairbury 98
  19-20 Yd   Forest Freitag   Diller   96
  21-23 Yd   Ron Bowman   Plattsmouth 96
  24-26 Yd   Norman Bruner   Brainard 97
  27 Yd   Frank Hoppe   Columbus 97
    OUT-OF-STATE
  Champion   Denis Bringelson   CO 98
  19-20 Yd   Brenda Henry   KS 93
  21-23 Yd   Doug Coleman   KS 95
  24-26 Yd   Mike Hettinger   SD   95
  27 Yd   Steve Fuller   MO 96
    OPEN
  Lady   Traci Hoppe   Columbus 94
  Veteran   Bruce Costar   Omaha   95
  Sr Veteran   George Welton   Wahoo   95
  Junior   Jason Marsh   Hastings 97
  Sub Junior   Louis Kaelin   Doniphan 95


Event 3 - Nate Hinman Open Doubles - June 22
    IN-STATE
  Champion   Dustin Klein   Fremont 98
  Class AA   Frank Hoppe   Columbus 97
  Class A   Norman Bruner   Baainard 97
  Class B   Colt Stander   Alvo 95
  Class C   Leeland Dodge   McCook 94
  Class D   Cliff Ehlers   Omaha 90
    OUT-OF-STATE
  Champion   Charles Schwab   KS 99
  Class AA   Denis Bringelson   CO   99
  Class A   Danny Kaufmann   IA 98
  Class B   Mike Hettinger   SD 94
  Class C   Gordon Ross   KS 90
  Class D   Marlene Hettinger   SD 93
    OPEN
  Lady   Lou Ann Munson   MN 98
  Veteran   Don Carlson   Bellevue 97
  Sr Veteran   B.E. Morrissey   Blair 95
  Junior   Ryan Stapaules   Fairbury 96
  Sub Junior   Scott Banahan   Fairbury 90


Event 4 - Nebraska 16 Yd Class Championship - June 23
    IN-STATE
  Class AA   Frank Hoppe   Columbus 100
  Class A   Ray Zeilinger   Gretna 100
  Class B   Tyler Kotrous   Fremont 99
  Class C   Robert Jeffers   Lincoln 97
  Class D   Kevin Lewis   Hastings 95
  Class AA RU   Richard Schoch   Benedict 100
  Class A RU   David Fitzwater   Omaha 100
  Class B RU   Jerry Roesner   Elkhorn 98
  Class C RU   Mike Piernicky   Omaha 94
  Class D RU   Mark Badberg & Jeremy Denny   Doniphan & Fremont 94
  Lady   Deborah Abbott   Ashland 94
  Veteran   Richard Schlager   McCook 100
  Sr Veteran   B.E. Morrissey   Blair 99
  Junior   Andrew Theisen   Hastings 100
  Sub Junior   Brian Jewell   Hays 98
    OUT-OF-STATE
  Class AA   Denis Bringelson   CO 100
  Class A   Randy Davis   KS 100
  Class B   Mary Davis   KS 96
  Class C   Marlene Hettinger   SD 96
  Class D   Joel McGuire   MO 93
  Lady   Lou Ann Munson   MN 98
  Veteran   Melvin Whitlock   MO 97
  Junior   Eric Harvey   MO 99
  Sub Junior   Alex Perret   MO 94


Event 5 - The Director's Handicap - June 23
    IN-STATE
  Champion   Marty Childs   Kearney 99
  19-20 Yd   Jim Nelson   Kearney 95
  21-23 Yd   John Davis   Beaver Crossing 96
  24-26 Yd   Shannon Sorrick   Norfolk 97
  27 Yd   Gill Johnson   Bellevue 97
    OUT-OF-STATE
  Champion   Denis Bringelson   CO 98
  19-20 Yd   Allen Anderson   IA 94
  21-23 Yd   Morris Smith   MO 94
  24-26 Yd   J.R. Taylor   KS 97
  27 Yd   Steve Fuller   MO 98
    OPEN
  Lady   Stacy Bringelson   CO 96
  Veteran   Bruce Costar   Omaha 96
  Sr Veteran   George Wartsbaugh   Rushville 94
  Junior   Eric Harvey   MO 97
  Sub Junior   Scott Banahan   Fairbury 95


Event 6 - Nebraska Doubles Class Championship - June 23
    IN-STATE
  Class AA   Frank Hoppe   Columbus 98
  Class A   J.D. Ellwanger   Omaha 97
  Class B   Ralph Clark   Hardy 95
  Class C   Carl Bohne   Beaver Crossing 95
  Class D   Kyle Schmit   Papillion 90
  RU AA   Brad Lech   Burwell 97
  RU A   Ray Zeilinger   Gretna 96
  RU B   Robert Bruntz   Alliance 94
  RU C   Tyler Kotrous   Fremont 93
  RU D   Jacob Kopocis   Omaha 89
  Lady   Janet Naber   Waco 79
  Veteran   Don Carlson   Bellevue 97
  Sr. Veteran   George Welton   Wahoo 91
  Junior   Dustin Klein   Fremont 100
  Sub-Junior   Caleb Stapaules   Fairbury 91
    OUT-OF-STATE
  Class AA   Lou Ann Munson  MN 99
  Class A   Phil Stutz  KS 98
  Class B   Steve Wittrig  KS 95
  Class C   David Atkins  SD 90
  Class D   Allen Anderson  IA 80
  Lady   Stacy Bringelson  CO 98
  Veteran   Melvin Whitlock  MO 92
  Sr Veteran   Bill McNelius  OK 98
  Junior   Jesse Molstre  ND 97
  Sub Junior   Tiffany Chappell  KS 81


Event 7 - Nebraska Doubles Championship - June 24
    IN-STATE
  Champion (ATA)   Dustin Klein  Fremont 99
  RU Champion (ATA)   Randy Bartling  Alliance 98
  Class AA (ATA)   Brad Lech  Burwell 97
  Class A (ATA)   Shannon Sorrick  Norfolk 96
  Class B (ATA)   Wayne Hunnel  Gibbon 96
  Class C (ATA)   Mike Brisby  Alliance 96
  Class D (ATA)   Gary Bush  North Platte 90
  Class AA RU   Norman Bruner  Brainard 97
  Class A RU   Colt Stander  Alvo 96
  Class B RU   Kevin Hellbusch  Plattsmouth 95
  Class C RU   Harlan Storm  Yutan 92
  Class D RU   Rick Vogel  Beatrice 89
  Lady   Janet Naber  Waco 85
  Veteran   Tom Buxman  Haigler 96
  Sr Veteran   Jack Worley  Omaha 91
  Junior   Ryan Stapaules  Fairbury 94
  Sub Junior   Scott Banahan  Fairbury 85
  Zone Champion   Brad Lech  Burwell  
    OUT-OF-STATE
  Champion   Ethan McCauley  OK 99
  Class AA   Steve Fuller  MO 99
  Class A   Rickey McCauley  OK 96
  Class B   Dan Cain  IA 93
  Class C   Rod Trim  WY 90
  Class D   Alex Perret  MO 89
  Class AA RU   Larry Tagtmeyer  KS 99
  Class A RU   Curt Wakely  MO 95
  Class B RU   Rodney Brown  KS 92
  Class C RU   Richard Avey  WY 90
  Class D RU   Norman Shank  KS 79
  Lady   Susan Schwab  KS 91
  Veteran   Jim Hedgcock  KS 94
  Sr Veteran   Lloyd Taylor  TX 91
  Junior   Jesse Molstre  ND 97
  Sub Junior   Bryan Hull  KS 95

Event 8 - Cornhusker Handicap  - June 24

IN-STATE

  Champion   Caleb Stapaules  Fairbury 97
  RU   Norman Bruner  Brainard 97
  19 - 20 Yd   Forest Freitag  Diller 94
  21 - 23 Yd   Mike Zaruba  Auburn 95
  24 - 26 Yd   Ken Beaudeete  Walthill 96
  27 Yd   Frank Hoppe  Columbus 96
  Lady   Traci Hoppe  Columbus 94
  Veteran   Bruce Costar  Omaha 96
  Sr. Veteran   Eugene Zeilinger  Bellwood 97
  Junior   David Knapp  Omaha 95
  Sub Junior   Keith Hartley  Beatrice 94
    OUT-OF-STATE
  Champion   Fred Nagel  SD 99
  19 - 20 Yd   Thomas Hoppe  WI 95
  21 - 23 Yd   Marlene Hettinger  SD 96
  24 - 26 Yd   Mark Scholl  IA 96
  27 Yd   Rickey McCauley  OK 99
  Lady   Shelly Heitner  IA 96
  Veteran   Larry Andorf  IA 95
  Sr Veteran   Curt Wakley  MO 95
  Junior   Jesse Molstre  ND 96
  Sub Junior   Alex Perret  MO 96
 

Event 9 - Nebraska Singles Championship - June 25

    IN-STATE
  Champion (ATA)   Andrew Theisen  Hastings 200
  RU Champion (ATA)   Marvin Cox  Mullen 199
  Lady (ATA)   Ashley Kriz  Brainard 194
  Veteran (ATA)   Bruce Costar  Omaha 198
  Sr. Veteran (ATA)   W.R. Grubbs  Fremont 196
  Junior (ATA)   Jason Marsh  Hastings 199
  Sub Junior (ATA)   Scott Banahan  Fairbury 199
  Class AA   Harlan Storm  Yutan 199
  Class A   Steve Clabaugh  Nelson 198
  Class B   Jared Smith  David City 195
  Class C   Dan Ruterbories  Ord 195
  Class D   Keith Hartley  Beatrice 195
  Class AA 1st RU   Brad Lech  Burwell 199
  Class A 1st RU   Ryan Parson  Malcolm 198
  Class B 1st RU   Josh Westover  N. Platte 194
  Class C 1st RU   Rhett Westover  Cody 195
  Class D 1st RU   Jeremy Denny  Fremont 193
  Lady RU   Amanda Rich  Lincoln 191
  Veteran RU    Ralph Clark  Hardy 198
  Sr Veteran RU   Jack Worley  Omaha 195
  Junior RU   Nick Rech  Ulysses 198
  Sub Junior RU   Ryan Haller  Martell 193
  Zone Champion   Brad Lech  Burwell 199
  Zone Team   Western    
  Zone Team AA   Marvin Cox  Mullen 99
  Zone Team A   Gordon Carley  Dalton 95
  Zone Team B   Josh Westover  N. Platte 98
  Zone Team C   Rhett Westover  Cody 97
  Zone Team D   Mike Brisby  Alliance 97
  Parent/Child   Jon & Jason Marsh  Hastings 391
    OUT-OF-STATE
  Champion   Dean Dierkson  KS 200
  Class AA   Steve Fuller  MO 200
  Class A   Lynn Dinges  CO 199
  Class B   Tim Dierkson  KS 196
  Class C   Steve Graves  FL 191
  Class D   Brenda Henry  KS 185
  Class AA RU   Robert Munson  MN 200
  Class A RU   Mark Ramsey  MN 199
  Class B RU   Wilbur Henry  KS 196
  Class C RU   Raymond Schwindt  CO 190
  Class D RU   Mitch Magell  IA 181
  Lady   Stacy Bringelson  CO 197
  Veteran   Del Haverly  MN 196
  Sr Veteran   Dennis Westerlin  AZ 197
  Junior   John Stanek  MO 199
  Sub Junior   Bryan Hull  KS 197

Event 10 - Nebraska Handicap Championship  - June 26

IN-STATE

  Champion (ATA)   David Knapp  Omaha 97
  RU (ATA)   Craig Manson  Denton 97
  3rd (ATA)   Shannon Sorrick  Norfolk 97
  4th (ATA)   Rick Vogel  Beatrice 97
  5th (ATA)   Andrew Theisen  Hastings 96
  6th (ATA)   J.D. Wllwanger  Omaha 96
  19 - 20 Yd   Scott Banahan  Fairbury 95
  RU   Andrew Morgan  Lincoln 94
  21 - 23 Yd   Larry Bornschlager  Hastings 96
  RU   Jacob Kopocis  Omaha 96
  24 - 26 Yd   James Bornschlager  Mitchell 95
  RU   Jerry Stewart  Greenwood 94
  27 Yd   John Burke  Alliance 95
  RU   Randy Bartling  Alliance 95
  Lady   Ashley Nau  Gering 93
  Veteran   Tom Buxman  Haigler 95
  Sr. Veteran   Fred Hole  Omaha 93
  Junior   Dustin Klein  Fremont 94
  Sub Junior   Caleb Stapaules  Fairbury 94
  Zone Champion   Luke Staab  Ord 94
  NTA Life Member   Craig Manson  Denton 97
    OUT-OF-STATE
  Champion   Larry Tagtmeyer  KS 98
  RU   Frank Sick  IA 97
  19 - 20 Yd   Tim Brough  CO 95
  RU   Raymond Schwindt  CO 90
  21 - 23 Yd   Fred Smith  KS 93
  RU   Steve Graves  FL 93
  24 - 26 Yd   Mark Scholl  IA 96
  RU   David Deitch  MO 95
  27 Yd   James Johnson  KS 97
  RU   Rob Taylor  KS 96
  Lady   Kelsey Zauhar  MN 92
  Veteran   Jim Hedgecock  KS 96
  Sr Veteran   Joe Clements  MO 92
  Junior   Jesse Molstre  ND 96
  Sub Junior   Bryan Hull  KS 93
 

Event 11 - All Around Championship (400 targets) - June 26

    IN-STATE
  Champion (ATA)   Randy Bartling  Alliance 388
  Class AA   Dustin Klein  Fremont 388
  Class A   Norman Bruner  Brainard 384
  Class B   Jacob Kopocis  Omaha 371
  Class C   Denny Morrell  Ogallala 364
  Class D   Jeremy Denny  Fremont 363
  Class AA RU   Shannon Sorrick  Norfolk 387
  Class A RU   J.D. Ellwanger  Omaha 384
  Class B RU   Caleb Stapaules  Fairbury 368
  Class C RU   Darrel Brown  McCook 362
  Class D RU   Matt Pickett  Omaha 356
  Lady   Ashley Nau  Gering 357
  Veteran   Richard Schoch  Benedict 377
  Sr Veteran   B.E. Morrissey  Blair 377
  Junior   Andrew Theisen  Hastings 387
  Sub Junior   Scott Banahan  Fairbury 379
  Lacina Cup   Brad Lech  Burwell 387

    OUT-OF-STATE
  Champion   Larry Tagtmeyer  KS 396
  Class AA   Fred Nagel  SD 392
  Class A   Ethan McCauley  OK 384
  Class B   Dennis Fiser  IA 375
  Class C   Steve Graves  FL 359
  Class D   Michael Vickers  MO 338
  Lady   Stacy Bringelson  CO 378
  Veteran   Jim Hedgecock  KS 382
  Sr Veteran   Curt Wakley  MO 378
  Junior   Jesse Molstre  ND 391
  Sub Junior   Bryan Hull  KS 385


Event 12 - High Overall Championship (1100 targets) - June 26
    IN-STATE
  Champion   Frank Hoppe  Columbus 1068
  RU Champion   Brad Lech  Burwell 1060
  Class AA   Dustin Klein  Fremont 1057
  Class A   Norman Bruner  Brainard 1052
  Class B   Scott Banahan  Fairbury 1023
  Class C   Terry Brandt  Tobias 992
  Class D   Mark Badberg  Doniphan 966
  Lady   Janet Naber  Waco 972
  Veteran   Richard Schoch  Benedict 1053
  Sr Veteran   B.E. Morrissey  Blair 1024
  Junior   Ryan Stapaules  Fairbury 1043
  Sub Junior   Caleb Stapaules  Fairbury 991
  NTA Life Member   Frank Hoppe  Columbus 1068

    OUT-OF-STATE
  Champion   Denis Bringelson  CO 1079
  Class AA   Rob Taylor  KS 1065
  Class A   Danny Kaufmann  IA 1038
  Class B   Cecil Chapppell  KS 952
  Class C   Marlene Hettinger  SD 977
  Class D   Gary Cunningham  KS 913
  Lady   Stacy Bringelson  CO 1038
  Sr. Veteran   Curt Wakely  MO 1037
  Junior   Eric Harvey  MO 1038
  Sub-Junior   Tiffany Chappell  KS 948


Event 13 - High on 400 Handicap Targets
    IN-STATE
  Frank Hoppe  Columbus 383


Event 14 - High on 400 16 Yd Targets -  Doc Green Memorial Trophy (65+)
    IN-STATE
  Richard Schoch  Benedict 395