Make your own free website on Tripod.com
Nebraska Trapshooting Association


2003 Nebraska State Shoot Trophy Winners
June 25, 26, 27, 28, 29

Event 1 - Marty Childs Open Singles - June 25
    IN-STATE (241 shooters)
  Champion   Frank Hoppe   Columbus   100X100 + 125
  Class AA   Richard Marshall, Jr   Lincoln   100X100 + 124
  Class A   Jerry Gewecke   Wood River   98X100 + 74
  Class B   Bob A. Harvill   Lincoln   98X100
  Class C   Don Hubert   North Platte   94X100
  Class D   Chick Galiano   Omaha   90X100
    OUT-OF-STATE
  Champion   Greg Benscoter   Iowa   100X100
  Class AA   Harlan Campbell, Jr.   Kansas   98X100 + 200
  Class A   Gordon Ross   Kansas   97X100
  Class B   Joe Ragno   Colorado   94X100
  Class C   Robert Short   Minnesota   94X100
  Class D   Wendale McAllaster   Kansas   90X100
    OPEN
  Lady   Jacque Snellenberger   Michigan   97X100
  Veteran   B.E. Morrissey   Blair, NE   98X100
  Sr Veteran   Dennis Westerlin   Arizona   98X100
  Junior   John Irwin   Martell, NE   97X100
  Sub Junior   Nick Irwin   Martell, NE   98X100


Event 2 - Richard Marshall, Jr. Open Handicap - June 25
    IN-STATE (228 shooters)
  Champion   Richard Marshall, Jr.   Lincoln   96X100
  19-20 Yd   Renee Supancheck   David City   91X100
  21-23 Yd   Dan Fisher   Lincoln   91X100
  24-26 Yd   Orville Pearson   Seward   92X100
  27 Yd   Frank Hoppe   Columbus   92X100
    OUT-OF-STATE
  Champion   Harlan Campbell, Jr.   Kansas   95X100
  19-20 Yd   Robert Short   Minnesota   88X100
  21-23 Yd   Allen Schubert   Iowa   91X100
  24-26 Yd   Dan Cain   Iowa   90X100
  27 Yd   Jacque Snellenberger   Michigan   92X100
    OPEN
  Lady   Karla Bradley   Colorado   89X100
  Veteran   B.E. Morrissey   Blair, NE   91X100
  Sr Veteran   Henry Davis   Oklahoma   93X100
  Junior   Wm. Paul Bennett   Grand Island, NE   95X100
  Sub Junior   Nick Georgi   Hebron, NE   94X100


Event 3 - Richard Marshall, Jr. Open Doubles - June 25
    IN-STATE (194 shooters)
  Champion   Jon Weaver   Norfolk   98X100
  Class AA   Richard Marshall, Jr.   Lincoln   97X100
  Class A   Robin Irvine   Ravenna   95X100
  Class B   R.L. Klein   Bennet   96X100
  Class C   Jim Wegner   Elkhorn   89X100
  Class D   Duane Klein   Fremont   88X100
    OUT-OF-STATE
  Champion   Harlan Campbell   Kansas 99X100
  Class AA   Tim Reed   South Dakota   96X100
  Class A   Danny Kaufmann   Iowa   95X100
  Class B   Eric Harvey   Missouri   92X100
  Class C   Jody Oliver   Pennsylvania   81X100
  Class D   Karla Bradley   Colorado   80X100
    OPEN
  Lady   Stacy Bringelson   Colorado   92X100
  Veteran   Jack Worley   Omaha, NE   94X100
  Sr Veteran   Dennis Westerlin   Arizona   92X100 + 95
  Junior   Kyle Atherton   Lincoln, NE   90X100
  Sub Junior   Ryan Stapaules   Fairbury   88X100


Event 4 - Nebraska 16 Yd Class Championship - June 26
    IN-STATE (334 shooters)
  Class AA   Frank Hoppe   Columbus   100X100 + 50
  Class A   Steve Clabaugh   Nelson   99X100
  Class B   Craig Manson   Denton   100X100
  Class C   Dana Cornelius   Madrid   96X100
  Class D   Shirley Peters   McCook   94X100
  Class AA RU   Richard Marshall Jr.   Lincoln   100X100 + 49
  Class A RU   Jim Janda   Grand Island   99X100
  Class B RU   Tom Pendleton   North Platte   98X100 + 24
  Class C RU   Bill Johnston   Grand Island   96X100
  Class D RU   Damian Giles   North Platte   90X100 + 24
  Lady   Deborah Abbott   Ashland   94X100
  Veteran   Jerry Gewecke   Wood River   98X100
  Sr Veteran   Robert Benner   Lincoln   97X100 + 24
  Junior   Steven Svitak   Howells   99X100
  Sub Junior   Justin Klein   Fremont   98X100 + 50
    OUT-OF-STATE
  Class AA   Harlan Campbell, Jr.   Kansas   100X100 + 100
  Class A   Larry Green   Kansas   98X100
  Class B   Robert Short   Minnesota   99X100
  Class C   Denise Stultz   Kansas   93X100
  Class D   Brenda Hemry   Kansas   93X100
  Lady   Stacy Bringelson   Colorado   99X100
  Veteran   Floyd Stolz   South Dakota   99X100
  Sr Veteran   Lloyd Taylor   Texas   99X100
  Junior   Eric Peil   South Dakota   98X100
  Sub Junior   Jesse Molstre   North Dakota   98X100


Event 5 - The Director's Handicap - June 26
    IN-STATE (334 shooters)
  Champion   Joel Stewart   Greenwood   96X100 + 25
  19-20 Yd   Bradley Williams   McCook   94X100 + 21
  21-23 Yd   Gary Hobson   Seward   95X100
  24-26 Yd   David Hogsett   Lamar   96X100
  27 Yd   Frank Hoppe   Columbus   96X100
    OUT-OF-STATE
  Champion   John Bleecker   Kansas   99X100
  19-20 Yd   Robert Short   Minnesota   92X100
  21-23 Yd   John Bradley   Colorado   94X100
  24-26 Yd   Larry Green   Kansas   94X100
  27 Yd   Leo Harrison   Missouri   96X100
    OPEN
  Lady   Andrea Short   Nebraska   94X100
  Veteran   Curt Wakeley   Missouri   93X100
  Sr Veteran   Henry Davis   Oklahoma   94X100
  Junior   Eric Peil   South Dakota   95X100
  Sub Junior   Tyler Kotrous   Nebraska   94X100


Event 6 - Nebraska Doubles Class Championship - June 26
    IN-STATE (273 shooters)
  Class AA   Frank Hoppe   Columbus   100X100
  Class A   John Irwin   Martell   97X100 + 97
  Class B   Shannon Sorrick   Norfolk   97X100 + 48
  Class C   Brian Bean   Omaha   97X100 + 49
  Class D   Carl Bohne   Seward   91X100
  RU AA   Richard Marshall   Lincoln   99X100 + 99
  RU A   Orville Pearson   Seward 97X100 + 96
  RU B   Nathan Hinman   Fairbury 97X100 + 47
  RU C   Nick Georgi   Omaha 97X100 + 47
  RU D   David Fitzwater   Omaha 90X100
  Lady   Wendy Christensen   Fremont 84X100
  Veteran   B. E. Morrissey   Blair 97X100
  Sr. Veteran   John Pazderka   Omaha 93X100
  Junior   Colt Stander   Alvo 99X100
  Sub-Junior   Dustin Klein   Fremont 99X100
    OUT-OF-STATE
  Class AA   Harlan Campbell   Kansas 100X100 + 100
  Class A   James Foster   Texas 97X100 + 50
  Class B   Randy Davis   Kansas   98X100
  Class C   Larry Lane   Iowa   94X100
  Class D   Mark Fairbanks   Kansas   87X100
  Lady   Jacque Snellenberger   Michigan   99X100
  Veteran   Charles Moen   Iowa   95X100
  Sr Veteran   Dennis Westerlin   Arizona   95X100 + 94
  Junior   Eric Peil   South Dakota   94X100
  Sub Junior   Jesse Molstre   North Dakota   97X100


Event 7 - Nebraska Doubles Championship - June 27
    IN-STATE (397 shooters)
  Champion (ATA)   Richard Marshall Jr.   Lincoln   99X100 + 58
  RU Champion (ATA)   Mike Christensen   Fremont   99X100 + 57
  Class AA (ATA)   Tom Buxman   Haigler   98X100
  Class A (ATA)   Dirk Johnson   Schickley   99X100
  Class B (ATA)   Harlan Storm   Yutan   96X100 + 18
  Class C (ATA)   Brian Bean   Omaha   96X100
  Class D (ATA)   Glen Ninneman   Lincoln   91X100
  Class AA RU   Richard Schoch   Benedict   98X100
  Class A RU   Shannon Sorrick   Norfolk   97X100
  Class B RU   William Curtis   Omaha   96X100 + 17
  Class C RU   Jason Marsh   Hastings   93X100 + 20
  Class D RU   Joe Kneifel   North Platte   88X100 + 47
  Lady   Janet Naber   Waco   86X100
  Veteran   B.E. Morrissey   Blair   96X100
  Sr Veteran   George Welton   Wahoo   92X100
  Junior   John Irwin   Martell   97X100
  Sub Junior   Dustin Klein   Fremont   96X100
    OUT-OF-STATE
  Champion   Harlan Campbell   Kansas   100X100 + 140
  Class AA   Leo Harrison, III   Missouri   100X100 + 139
  Class A   James Foster   Texas  100X100
  Class B   Marlin Weieneth   Iowa   96X100 + 37
  Class C   David Bradley   Colorado   97X100
  Class D   John Admire   Florida   88X100
  Class AA RU   Mick McKee   South Dakota   98X100 + 35
  Class A RU   John Bleecker   Kansas   99X100
  Class B RU   Gary Rudd   Iowa   96X100 + 36
  Class C RU   Steven Wittrig   Kansas   93X100
  Class D RU   Joseph Julien   Texas   86X100
  Lady   Stacy Bringelson   Colorado   97X100
  Veteran   Don Heuheisel   South Dakota  97 X100
  Sr Veteran   Dennis Westerlin   Arizona   94X100
  Junior   Steven Urich   Colorado   97X100
  Sub Junior   Eric Harvey   Missouri   97X100

Event 8 - Guns Unlimited Handicap  - June 27

IN-STATE (436 shooters)

  Champion   Ray Pumel   Hickman   99X100 + 25
  RU   Bryan Kinne   McCook   99X100 + 23
  19 - 20 Yd   Steven Foster   York   96X100
  21 - 23 Yd   Joel Stewart   Greenwood   98X100
  24 - 26 Yd   Miles Fiscus   Lisco   98X100
  27 Yd   Rodney Badberg   Lincoln   98X100
  Lady   Deborah Abbott   Ashland   95X100
  Veteran   Stan Pochop   Bellevue   95X100
  Sr. Veteran   John Pazderka   Omaha   95X100
  Junior   Jesse Meyers   Doniphan   96X100
  Sub Junior   Tyler Kotrous   Fremont   97X100
    OUT-OF-STATE
  Champion   Jim Hedgecock   Kansas   98X100
  19 - 20 Yd   Jack Morgan   Missouri   96X100
  21 - 23 Yd   David Bradley   Colorado   96X100
  24 - 26 Yd   Dan Cain   Iowa   97X100
  27 Yd   Harlan Campbell   Kansas   97X100
  Lady   Lee Anne Dunham   Kansas   96X100
  Veteran   Robert Peterson   South Dakota   97X100
  Sr Veteran   Dale Mydland   South Dakota   97X100
  Junior   Eric Peil   South Dakota   97X100
  Sub Junior   Eric Harvey   Missouri   97X100 +24
 

Event 9 - Nebraska Singles Championship - June 28

    IN-STATE (590 shooters)
  Champion (ATA)   Frank Hoppe   Columbus   200X200 + 50
  RU Champion (ATA)   Rodney Kerchal   Benkelman   200X200 + 49
  Lady (ATA)   Brandy Livermore   Fremont   194X200
  Veteran (ATA)   Marvin Bilka   Ord   198X200
  Sr. Veteran (ATA)   Dallas Sander   Columbus   197X200
  Junior (ATA)   John Irwin   Martel   198X200
  Sub Junior (ATA)   Neil Pleskac   Dwight   200X200
  Class AA   Bob Metzler   Omaha   199X200 + 25
  Class A   Carl Bohne   Seward   199X200
  Class B   Chris Holeka   Brainard   197X200 + 24
  Class C   Bernard McCants   North Platte   197X200
  Class D   Damian Giles   North Platte   190X200 + 25
  Class AA 1st RU   Ray Zeilinger   Gretna   199X200 + 49
  Class A 1st RU   Leeland Dodge   McCook   198X200 + 23
  Class B 1st RU   James Wentz   Grand Island   197X200 + 22
  Class C 1st RU   Alan Roller   Champion   196X200
  Class D 1st RU   Wendy Christensen   Fremont   190X200 + 23
  Class AA 2nd RU   Rodney Badberg   Lincoln   199X200 + 48
  Class A 2nd RU   Rick Heldt   Yutan   198X200 + 22
  Class B 2nd RU   Andrew Rocole   Exeter   196X200 + 50
  Class C 2nd RU   Donald Hamm   Imperial   195X200 + 22
  Class D 2nd RU   Dan Ruterbories   Ord   188X200 + 25
  Lady RU   Andrea Short   Doniphan   190X200
  Veteran RU   Bill Engel   Omaha   195X200 + 50
  Sr Veteran RU   Fred Hole   Omaha   196X200
  Junior RU   Colt Stander   Alvo   196X200 + 25
  Sub Junior RU   Dustin Klein   Fremont   198X200
  Zone Champion   John Burke   Alliance   198
  Zone Team   Eastern   483
  Zone Team AA   Bob Metzler   Omaha   99
  Zone Team A   Jim Larsen   Papillion   96
  Zone Team B   Dennis McFarland   Lincoln   97
  Zone Team C   Kyle Grummert   Lincoln   95
  Zone Team D   David Thorndike   Springfield   96
  Two in Family   Mike & Bob Christensen   Fremont   393
  Past NTA President   John Burke   Alliance   198
    OUT-OF-STATE
  Champion   Harlan Campbell   Kansas   200X200 +200 & Coin
  Class AA   Leo Harrison, III   Missouri   200X200 + 200 & Coin
  Class A   Keith Perkins   Iowa   200X200
  Class B   Lee Anne Dunham   Kansas   196X200 + 24
  Class C   Cecil Chappell   Kansas   192X200
  Class D   Gene Lea   Nevada   189X200
  Class AA RU   Dean Bright   Iowa   200X200 + 200 & Coin
  Class A RU   Steven Urich   Colorado   198X200
  Class B RU   Mark Fairbanks   Kansas   196X200 + 22
  Class C RU   Jody Oliver   Pennsylvania   189X200
  Class D RU   Carl Petree   Missouri   186X200
  Lady   Lou Ann Munson   Minnesota   199X200
  Veteran   Don Neuheis   South Dakota   199X200 + 50
  Sr Veteran   Dennis Westerlin   Arizona   199X200
  Junior   Logan McAllister   Kansas   199X200
  Sub Junior   Jesse Molstre   North Dakota   199X200

Event 10 - Nebraska Handicap Championship  - June 29

IN-STATE

  Champion (ATA)   Andrea Short   Doniphan   98X100
  RU (ATA)   Jason Marsh   Hastings   98X100
  3rd (ATA)   Craig Manson   Denton 98X100
  4th (ATA)   Kirk Nitzel   Crete 98X100
  5th (ATA)   Richard Schoch   Benedict 97X100
  6th (ATA)   Ryan Stapaules   Fairbury 97X100
  19 - 20 Yd   Joseph Kniefel   North Platte   96X100
  RU   Devon Garcia   Diller 95X100
  21 - 23 Yd   Daniel Walz   Lincoln   97X100
  RU   Martin Hockemeier   Lincoln 96X100
  24 - 26 Yd   Craig Nelson   Central City   96X100
  RU   Marty Childs   Kearney 96X100
  27 Yd   Harlan Storm   Yutan   97X100
  RU   Marvin Cox   Mullen 95X100
  Lady   Renee Supancheck   David City   96X100
  Veteran   Marvin Bilka   Ord   94X100
  Sr. Veteran   Wayne Walkenhorst   Lincoln   93X100
  Junior   Drew Huble   Hastings   98X100
  Sub Junior   Nick Georgi   Hebron   97X100
  Zone Champion   Andrew Rocole   Exeter 95X100
  NTA Life Member   Marty Childs   Kearney 96X100
    OUT-OF-STATE
  Champion   Logan McCallister   Kansas   97X100
  RU   Harlan Campbell   Kansas 96X100
  19 - 20 Yd   Gene Lea   Nevada   92X100
  RU   Herman Gracey   Iowa 90X100
  21 - 23 Yd   Richard Strouth   Ohio   95X100
  RU   Brent Powell   Iowa 95X100
  24 - 26 Yd   Dennis Finnsey   Kansas   96X100
  RU   Thomas Anderson   Iowa 95X100
  27 Yd   Denis Bringelson   Colorado   96X100
  RU   Greg Benscoter   Iowa 96X100
  Lady   Lee Anne Dunham   Kansas   95X100
  Veteran   Harold Cyphers   Kansas   95X100
  Sr Veteran   Ron Gates   South Dakota   93X100
  Junior   Tom Petty   Minnesota   95X100
  Sub Junior   Rex Grady   Kansas   95X100
  Hall of Fame Purse   Harlan Campbell   Kansas 95x100
 

Event 11 - All Around Championship (400 targets) - June 29

    IN-STATE
  Champion (ATA)   Harlan Storm   Yutan   390X400
  Class AA   Shannon Sorrick   Norfolk   390X400
  Class A   Craig Manson   Denton   387X400
  Class B   Daryl Martin   Omaha   381X400
  Class C   Brian Ruterbories   Ord   375X400
  Class D   Damian Giles   North Platte   362X400
  Class AA RU   Frank Hoppe   Columbus   388X400
  Class A RU   Dirk Johnson   Schickley   385X400
  Class B RU   Lee Sorrick   Norfolk   374X400
  Class C RU   Don Hamm   Imperial   371X400
  Class D RU   Wendy Christensen   Fremont   357X400
  Lady   Andrea Short   Doniphan   373X400
  Veteran   Marvin Bilka   Ord   378X400
  Sr Veteran   George Welton   Wahoo   372X400
  Junior   John Irwin   Martell   382X400
  Sub Junior   Jason Marsh   Hastings   387X400

    OUT-OF-STATE
  Champion   Harlan Campbell   Kansas   396X400
  Class AA   Leo Harrison, III   Missouri   392X400
  Class A   Marlin Wereneth   Iowa   383X400
  Class B   Brent Powell   Iowa 380X400
  Class C   Cecil Chappell   Kansas 358X400
  Class D   Gene Lea   Nevada 356X400
  Lady   Jacque Snellenberger   Michigan   384X400
  Veteran   Don Neuheisel   South Dakota   388X400
  Sr Veteran   Dennis Westerlin   Arizona   385X400
  Junior   Steve Urich   Colorado   386X400
  Sub Junior   Jesse Molstre   North Dakota   389X400


Event 12 - High Overall Championship (1100 targets) - June 29
    IN-STATE
  Co-Champions   Richard Marshall & Frank Hoppe   Lincoln/Columbus   1068X1100
  RU Champion   Bob Metzler   Omaha   1054X1100
  Class AA   Orville Pearson   Seward   1045X1100
  Class A   Shannon Sorrick   Norfolk   1028X1100
  Class B   Craig Manson   Denton   1036X1100
  Class C   Zach Stander   Alvo   973X1100
  Class D   Wendy Christensen   Fremont   943X1100
  Lady   Andrea Short   Doniphan   969X1100
  Veteran   B.E. Morrissey   Blair   1031X1100
  Sr Veteran   George Welton   Wahoo   992X1100
  Junior   Lee Sorrick   Norfolk   1015X1100
  Sub Junior   Nick Georgi   Hebron   1026X1100
  NTA Life Member   Richard Marshall/Frank Hoppe   Lincoln/Columbus   1068X1100

    OUT-OF-STATE
  Champion   Harlan Campbell   Kansas   1077X1100
  Class AA   Leo Harrison, III   Missouri   1066X1100
  Class A   Eric Harvey   Missouri   1030X1100
  Class B   William Clark   Colorado   978X1100
  Class C   Jody Oliver   Pennsylvania   959X1100
  Class D   Karla Bradley   Colorado   944X1100  


Event 13 - High on 400 Handicap Targets
    IN-STATE
  Nick Georgi   Hebron   377X400


Event 14 - High on 400 16 Yd Targets -  Doc Green Memorial Trophy (65+)
    IN-STATE
  B.E. Morressey   Blair   389X400


Event 15 - High on 1100 Targets -  Moneymaker Guncraft Corp. Award (SR VET)
    IN-STATE
  George Welton   Wahoo   992X1100