Make your own free website on Tripod.com
Nebraska Trapshooting Association


32nd NATIONAL HIGH SCHOOL CORNHUSKER TRAPSHOOT SETS NEW RECORD


DONIPHAN, Nebr. -- Heavy downpours on Friday didn't dampen the enthusiasm of 888 junior high school and high school trapshooters attending the 32nd National High School Cornhusker Trapshoot at Doniphan of May 4 and 5, according to Rocky Hoffmann, Cornhusker Trapshoot Director. Nearly 600 senior high school students completed the Cornhusker Trapshoot on Saturday in better weather.
"We received a steady downpour of more than several inches of rain on Friday," Hoffmann said, "but the 289 junior high school and 599 high school students, including 80 ladies, set a new Cornhusker Trapshoot attendence record. Saturday's weather was great and the youngsters from six states and Nebraska shot some tremendous scores."

Tim Keller of Crete won the Cornhusker Cup, presented for the high score over the two day event. Keller shot 188X200. Les Hlavac of Nemaha Valley High School was Coach of the Year.

The annual High School Cornhusker Trapshoot is sponsored by the Nebraska Game and Parks Commission and the Nebraska Trapshooting Association, with the support of dedicated volunteers, donors and coaches. The annual trapshoot is held on the home grounds of the Nebraska Trapshooting Association on the north edge of Doniphan.

"The continuing growth of the Cornhusker Trapshoot reflects the popularity of trapshooting on the high school and junior high levels," Hoffmann added. "Trapshooting is a lifetime shooting sport that young people can continue to enjoy after leaving school. Each trapshooter is required to complete the Nebraska Hunter Education course that covers firearm safety and handling, as well as outdoor ethics and sportsmanship."

For additional information on the annual National High School Cornhusker Trapshoot, contact the Nebraska Game and Parks Commission, 301 E. State Farm Rd., North Platte, NE 69101, (308) 535-8025.

COMPLETE 2001 CORNHUSKER TRAPSHOOT RESULTS

FRIDAY AWARD WINNERS

Cornhusker High School Junior High Trophy Presentation

TOP FIVE JUNIOR HIGH INDIVIDUALS
1. Neil Pleskac, East Butler Jr. 94X100
2. Jeff Nodlinski, Grant Jr. 94X100
3. John Lutz, Sutherland Jr. 94X100
4. Austin Godberson, Gibbon Jr. 92X100
5. Jeff Fair, Gordon Jr. 90X100

TOP THREE JUNIOR HIGH LADIES
1. Amber Pierce, Ogallala 77X100
2. Mandy Riggs, Mickle Jr. 73X100
3. Nikki Husmann, Aurora 64X100

TOP THREE JUNIOR HIGH TEAMS
1. Fairbury. Ryan Staapales, Mitchel Thieman, Colby Mollenbrendt, Alex Beckworth and Justin Fox. 420
2. Raymond Jr. 1. Jason Schnieder, Andrew Donahue, James Cox, Tim Greiner and Trent Schaffer. 406
3. Gothenburg Jr. 1. Tyler Barkmeier, Ben Deaver, Luke Ballmer, Eric Christensen and Matt Smith. 402

4H AWARDS

TOP THREE 4-H JUNIOR HIGH INDIVIDUALS
1. Justin McMahon, Lancaster Jr. 88
2. Nathan Thompson, Lancaster Jr. 88
3. Derek Broderick, Chappell 87

TOP THREE 4-H JUNIOR HIGH LADIES
1. Denie Krivohlavek, Wilber Jr. 64
2. Lacey Bostock, Wilber Jr. 57
3. Brandy Marquardt, Grant Jr. 54

TOP TWO 4-H JUNIOR HIGH TEAMS
1. Lancaster Jr. 1. Justin McMahon, Natan Thompson, Justin Murry, Tyler Timperly and Justin Davison. 404
2. Karp and Krow Jr. 1. Brigim Hackel, Rory Petska, Coy Wolf, Brandon Ingerham and Dan Rutebories. 392

DUCKS UNLIMITED'S TOP GREENWING ON MIDDLE 50 16-YARD
1. Heath Monie, Ogallala 49
2. Ryan Gimmy, Highland Jr. 48
3. Eric Peil, Bennet Co. South Dakota 48

GREENWING GIRLS
1. Kendra Petska, Karp and Krow 44
2. Brandy Livermore,Fremont 42
3. Ashley Huff, Elkhorn 41

WHITETAILS UNLIMITED 1'ST 50, 16-YARD EVENT
1. Shane Bristol, Fairmont 50

SATURDAY AWARD WINNERS

HIGH NEBRASKA OVERALL INDIVIDUAL – CORNHUSKER CUP WINNER
Tim Keller, Crete 188
COACH OF THE YEAR
Les Hlavac, Nemaha Valley High School

TOP THREE INDIVIDUALS OVERALL
1. Tim Keller, Crete 188
2. B. J. Gowin, Civic High School, Ill. 188
3. Jonathan Morris, Gibbon 188

TOP THREE LADIES OVERALL
1. Brandy Livermore, Fremont 179
2. Kendra Petska, Karp and Krow 175
3. Julie Klimes, Lincoln Pius 173

JIM CARLISLE HIGH OVERALL SECOND GENERATION
Jon Blaha, Karp and Krow 92X100

TOP THREE OVERALL HIGH SCHOOL TEAMS
1. Crete #1. 892
Tim Keller, Ryan Siedhoff, Tim Stehlik, Beau Bachman, Brady Papik.
2. Wilber # 3 880
3. Fremont #1 879

TOP HIGH SCHOOL LADY'S TEAM OVERALL.
1. Wilber #1 760
Ashley Tyser, Lisa Kotas, Kristen Korinek, Cassie Hajek, Mandy Kirchoff.

TOP THREE 4-H HIGH SCHOOL LADIES OVERALL.
1. Ashley Tyser, Wilber 173
2. Hazley Hamm, Grant 167
3. Kristen Korinek, Wilber 162

TOP THREE 4-H HIGH SCHOOL INDIVIDUALS OVERALL.
1. Colt Stander, Murdock 185
2. Nick Kohout, Wilber 185
3. Colton House, Colony, OK 181

TOP THREE HIGH SCHOOL 4-H OVERALL TEAM.
1. Karp and Krow 874
Jon Blaha, Matt Kalhoff, Pat Svoboda, Korbe Wadas, Ryan Moudry.
2. Lancaster 4-H 855
3. Murdock #2 852

TOP THREE HIGH SCHOOL HANDICAP SHOOTERS
1. Julie Klimes, Lincoln Pius 96X100
2. Ross Agee, Ogallala 95
3. B. J. Gowin, Illinois 94

TOP THREE HIGH SCHOOL LADY HANDICAP SHOOTERS
1. Sherah Leedom, Fremont 92
2. Brandy Livermore, Fremont 88
3. Sarah Jordon, Murdock 87

TOP THREE HIGH SCHOOL HANDICAP TEAMS
1. Fremont #1 437
Blake Hladik, Brandy Livermore, Justin Farrens, Andrew Parr, Aaron Kleensang.
2. Crete #1 434
3. Norris #1 431

HIGH SCHOOL YARDAGE WINNERS AND RUNNER UPS.

24-25 YARDS.
1. Jonathan Morris, Gibbon 92
2. Nate Neuerburg, Fairbury 92

22-23 yards.
1. Blake Hladik, Fremont 93
2. Travis Hemsath, Lincoln East 93

20-21 yards.
1. Nate Girmus, Filmore Co. 92
2. Jayson Vice, Exeter 91

18-19 yards.
1. Jon Lenz, Tri-County 92
2. Kody Stiger, Karp and Krow 91

TOP THREE HIGH SCHOOL HANDICAP TEAMS.
1. Fremont #1. 437
Blake Hdedik, Brandy Livermore, Justin Farrens, Andrew Parr, Aaron Kleensang.
2. Crete #1
3. Norris #1

TOP THREE HIGH SCHOOL LADY HANDICAP SHOOTERS.
1. Shirah Leedom, Fremont 92
2. Brandy Livermore, Fremont 88
3. Sarah Jordon, Murdock 87

TOP THREE HIGH SCHOOL HANDICAP SHOOTERS.
1. Julie Klimes, Lincoln Pius 96
2. Ross Agee, Ogallala 95
3. B. J. Gowin, Illinois 94

TOP THREE HIGH SCHOOL 16-YARD TEAMS.
1. Crete 458
Tim Keller, Ryan Siedhoff, Tim Stehlik, Beau Bachman, Brady Papik
2. Fairbury 455
3. Wilber 454

TOP THREE HIGH SCHOOL LADIES ON 100 16-YARD TARGETS.
1. Hazley Hamm, Grant 93
2. Brandy Livermore, Fremont 91
3. Ashley Tyser, Wilber 90

TOP TEN HIGH SCHOOL INDIVIDUALS ON 100 16-YARD TARGETS.
1. Zack Sides, Grant 99
2. Tim Keller, Crete 99
3. Eric Peil, Bennet Co. S.D. 98
4. Shane Bristol, Exeter 98
5. Ryan Alcorn, Gordon 98
6. Nathan Jochum, Beatrice 98
7. Justin Farrens, Fremont 97
8. Matt Walton, Marquette 97
9. Colt Stander, Murdock 97
10. Scott Schmitz, Sutherland 97